.

PoČíTaDlO

KoLiKáTý Tu JsI?

KaLeNdÁřÍk

Kamichu!

Yurie

Název japonsky: Kamichu! ~ Kamisama de Chuugakusei

Název anglicky: The Goddess is a Middle School

Počet epizod: 16

Žánr: komedie, super-power, drama

Rok vydání: 2005

Režisér: Koji Masunari

Studio: Aniplex, Brains-Base, Ishigaki Production

Recenze: Asi každý z nás si někdy představoval, jaké by to bylo stát se alespoň na chvíli bohem. Hlavní hrdince anime Kamichu! se toto přání splní – jednoho rána se probudí a zjistí, že je z ní bohyně. Takový objev dokáže jednomu řádně zamíchat životem a na malou Yurii, až doposud obyčejnou středoškolačku, čeká hodně nových neobvyklých zážitků. Nejhorší je, že ani neví jakou bohyní by mohla být.

Hned úvodem musím podotknout, že Kamichu! je jedno z nejlepších anime, které jsem viděla a pokud si ho necháte ujít, připravíte se o vynikající zábavu. První věc, která vás při sledování zaujme, je samozřejmost s jakou vše probíhá. Celý příběh se odehrává v docela normálním světě, ovšem kompletně zaplněném nejrůznějšími bohy a bůžky (viz tradiční japonské náboženství Shinto, ve kterém mají svého boha i ty nejobyčejnější věci). Proto skutečnost, že se Yurie přes noc stala bohyní, nikomu nepřijde divná – takové věci se prostě dějí.

Kamichu! plyne v poklidném tempu letního odpoledne, příjemná, lehce magická atmosféra na vás dýchá z každého dílu. Někteří Kamichu! popisují jako seriálovou Cestu do fantazie a toto srovnání je zcela na místě, protože i vizuální prezentace je stejně jako u počinu studia Ghibli úžasná. Hned z prvních záběrů poznáte, že se na vás chystá něco mimořádného; doporučuji všímat si hlavně animace Yuriiných vlasů, to se jen tak nevidí. Světlé veselé barvy podtrhují pozitivní naladění celého anime, jednoduše potěcha pro oči.

Pokud jsem pochválila animaci, u hudby budu muset udělat to samé. Nedokážu si představit, že by Kamichu! mohlo mít dokonalejší hudební doprovod. Jemné tóny kytary, úchvatné smyčce, melancholická flétna – tenhle soundtrack budete chtít. Namluvení je samozřejmě na stejné úrovní jako ostatní složky, hlas Yurie je příjemně zvonivý a když jsem poprvé slyšela mluvit boha chudoby, musel jsem se smát.

Postava Yurie je skutečně živá, lehce uvěříte, že někde v Japonsku taková dívka existuje. Yurie není perfektní, je trošku líná, neučí se jak by měla. Ovšem i přes tyto záporné charakteristiky (nebo naopak právě kvůli nim) je to pro mě ta nejroztomilejší středoškolačka ze všech roztomilých středoškolaček. Během šestnácti dílů stihne i trochu dospět (psychicky), ke konci už ji hned tak něco nerozhází.

Vyzdvihnula bych i zvláštní humor, který celou sérií prostupuje. Kde jinde uvidíte mluvící zápasící kočky nebo boha, který se chce stát rockovou hvězdou, ovšem má zoufalý nedostatek smyslu pro rytmus. A co třeba geniální čtrnáctý díl, ve kterém Yurie celý den nevyleze z pod kotatsu (něco jako peřina).

Pokud dáte Kamichu! šanci, budete odměněni nádhernou podívanou, u které se skvěle pobavíte. Jestliže se vám líbila Cesta do fantazie, Kamichu! vás nadchne minimálně stejně. Nenechte si ujít 16 dílů příjemného, milého anime, ke kterému se budete rádi vracet, plného sympatických postav, které si oblíbíte, anime, provoněného uklidňující atmosférou. Jestliže existuje anime svět, ve kterém bych chtěla žít, je to svět Kamichu!

 

 
(C)!!! JE ZÁKÁZÁNO COKOLIV KOPÍROVAT BEZ VĚDOMÍ ADMINISTRÁTORA STRÁNEK !!!